Uzaki-chan wa Asobitai (Tanıtım)

Bugün sana birkaç gün önce bitirdiğim ve ancak bugün kaleme alabildiğim Uzaki-chan wa Asobitai adlı animeyi tanıtacağım. Bilgi bu yazıda biraz tat kaçıran bilgiler verebilirim ve hazırsan, yazıya geçeyim.

Giriş

Uzaki-chan wa Asobitai animesini tanıtmadan önce, firmalarını, yılını ve diğer adlarından da bahsetmem gerekiyor. Serinin diğer adları Uzaki-chan Wants to Hang Out!, Uzaki-chan Wants to Play!, Uzaki-chan Takılmak İstiyor! veya 宇崎ちゃんは遊びたい!olup, 10 Temmuz 2020‘de başlamış ve 25 Eylül 2020‘de sona ermiştir. Animenin yapımcı şirketi, ENGI‘dir. Anime ortalama 23 dakika sürmekte ve toplam bölüm sayısı 12’dir.

Serinin konusu üniversitede okuyan Shinichi Sakurai kendi halinde sürekli asosyal bir hayat yaşayan birisi ama bir gün Hana Uzaki tarafından 1 sene takip edilir ve bir sene sonra Shinichi Sakurai‘nin hayatını değiştirmeye karar vermesiyle başlar.

Konu Anlatımı

Animenin ilk bölümünden 12. bölümüne kadar olan komedisi güzeldi ama 06. bölümündeki fanservice odaklı bölümünü yok sayarak izlersen, oldukça keyif alabileceğin bir anime diyebilirim. Yavaştan konu anlatımına geçeyim. Her bölüm, bir önceki olaya bağlantılı şekilde ilerliyor ama bu bazen istemeden de olsa, anime bazen biraz saçmalayabiliyor.

Şöyleki, Hana Uzaki gerçekten bazen adamı deli edebilecek bir davranışlara imza atıyor. Bunlardan en büyük örneği, Sakurai Shinichi‘nin karanlıktan korktuğu bölümde o korkusunu suistimal ederek, psikopatça eğlenmesiydi. Şahsen ben bile, bu cadıdan korktum. Bir örnek daha vermek istiyorum. Bir bölümde Hana Uzaki‘nin birayı fazla kaçırmasının sonu çok kötü bitmesiydi. Bünyesini öğrenmesine yardımcı olsa bile, Sakurai Shinichi‘nin evinde yatmasıda cabası.

Eleştirilerim & Önerilerim

Uzaki-chan wa Asobitai‘de en büyük şikayetim, ana karakterin ve diğer tüm erkeklerin gözleri küçücük çizilmesiydi. Animenin bir diğer şikayetim kızın cinsel organın boyunun devasa olması, tam abazaları kendine çekmesi için yapılmış olmasıydı. Son bölümü tam istediğimi veremedi.

Sıra önerilerime geçmeye, son bölümde en azından çevresindeki insanlara takıldıklarını daha açık belirtebilirlerdi. Bölüm sayısı 12 olması bana kısa geldi, bir kaç bölüm daha olabilirdi ve umarım, ikinci sezonu gelir demeden geçemeyeceğim.

Grafikleri

Bana göre, animenin grafikleri biraz 2020’ye göre sırıtıyor gibi geliyor. Mekanların tasarımlar gayet güzelken, karakterlerin tasarımları gerçekten dengesizlik var. Hana Uzaki, Ami Asai, Itsuhito Sakaki, Tsuki Uzaki ve Kiri Uzaki gayet güzel tasarlanmışken, ana karakter ve diğer tüm karakterler maalesef, ortalama altında kalıyor. Keşke karakter tasarımına, biraz daha özen gösterselermiş demeden edemeyeceğim.

Animenin renk paleti güzel ve izleyeni kendi içine çekiyor diyebilirim. Her renk gerektiği ve doğru yerde kullanılmış diyebilirim. Bu animenin tek kusursuz noktası diyebilirim.

Müzikler & Sesler

Animenin müziğinden eleştirmeyle devam edeyim. Animenin açılış ve kapanış müziğini çok beğenemedim. Bölüm içindeki kullanılan müzikler ise, neredeyse yok denecek kadar az diyebilirim. Sanırım biraz masraftan kısmak istemişler ve bu yüzden bu şekilde oldu.

Animenin ses sistemini çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim, bazen Hana Uzaki‘nin sesi kulağıma işkence yapıyor. Muhtemelen seslendirmenin bazı durumlarda, karakterini tam yansıtamadığını düşünüyorum. Maalesef animenin ses sisteminde kusurlar barındırıyor.

Toparlayacak Olursam

Animenin sorunlarını yok sayarak izlemek isteyenlere bile, çok şey vaad edemiyor. Eğer izleyecek anime bulamıyorsan veya çerezlik bir anime arıyorsan, bu anime izlenebilir diyebilirim. Onun dışında beklentiye girmeni önermiyorum.

Animeyi sadece sonunu merak ettiğimden çok, komedisi için izledim ama bu anime çocuklara göre değil. Daha çok yetişkinler için üretildiğini söylemeden geçemeyeceğim.

Son

Bu haftalık bana ayrılan vaktinin sonuna geldim. Okuduğun için teşekkür ederim.

error: Alert: Bu site korumalı!