PSİKOLOJİ SEVERLER BURAYA!

Selaamm~ Psikolji seven herkesi toplayınca geriye kimse kalmadı. Çünkü herkes sever psikolojiyi, herkes ister zihin okumayı. Ben de bunu bildiğim için tuzak bir başlık koydum bugünkü yazıma eheheh. Neyse şaka bir yana psikoloji temalı yapılmış en iyi webtoon budur herhalde diyerek yazımıza giriş yapalım.

Çok önemli not: Psikoloji zihin okuma değildir(◔‿◔)

Paramızı profesyonellere emanet ederiz.
Bedenlerimizi profesyonellere emanet ederiz.
Evlerimizi profesyonellere emanet ederiz.
Hatta çocuklarımızı bile profesyonellere emanet ederiz.
Peki ya zihinlerimiz…?

Birilerinin zihnimizde adım adım dolaştığını bilmek korkutucu olurdu değil mi? Sanki biri habersizce evimize girmiş gibi… Anahtarı kendi ellerimizle verdiğimizi bilmekse daha korkutucu. Hayırdır ne zaman verdik dediğiniz duyar gibi oldum. Gülümsediniz, bacak bacak üstüne attınız, kulağınızın kaşıdınız ve konuştunuz. Ne demek istediğimi ilk bölümü okur okumaz anlayacaksınız^^

1952’de ünlü psikolog Gordon Exner tezine söyle başlamış:

“Dünyada 6 milyar insan var. Bu da demektir ki dünyada 6 milyar çeşit psikolojik durum, eğilim ve kişilik var. Bütün insanlar eşsizdir…”

Bir insan bin bakış açısıymış, bütün insanlar aynıymış meğer. Öyle diyor Dr.Frost.

Gece barmen gündüz prof. Ben diyim Sherlock siz deyin psikolog~ Psikolog olmak zor ama hasta olmak çok kolay, bu yüzden sizleri Dr.Frost’un hastası olmaya davet ediyorum bugün. “Peki kim bu Dr.Frost?” dedik ve hemen konumuza geçtik.

Küçükken geçirdiği bir kaza sonucu ailesini kaybeden beyaz saçlı (albinoydu galiba eheh) zeki mi zeki bir çocuk var elimizde. Kazada kaybettiği tek şey ailesi değil ama. Birtakım duyguları hissetme yeteneğinden de yoksun artık. Bazen sinirlenebiliyor ama mutlu olamıyor, korktuğu zamanlar oluyor ama hiçbir şeye üzülemiyor. Üzülebilmek de kıymetliymiş demek. Gözyaşının rengini herkes bilemeyebiliyormuş. Onlarca kitabı aynanda okuyabilse de sevmekten bihabermiş bu çocuk. Bir psikoloğun onu yanına almasıyla büyümüş ve insanları incelemeye başlamış. Gelin görün ki herkes birbirinin aynı, çözmesi zor bir yapbozdan ibaret insanlık.

Daha gencecikken klinik psikolojide doktora eğitimini tamamlayan Dr.Frost’a bir üniversiteden teklif geliyor. İnsanları incelemek için iyi bir fırsat tabi~ Bu tembel adamın hoca olacağı yok, danışman oluyor haliyle. Bir de köpeği var ki sormayın, sahibinin aynısı(-.-) Onun aksine duygusal ve enerjik olan asistanı da hayatının tuzu biberi artık. Bundan sonrası gelsin hastalar.

Empatiye inanmayan ama her hastasının problemini çözebileceğini söyleyen Frost’un karakter ve duygu gelişimini izliyoruz seri boyunca. Gerek asistanının etkisi, gerek vakaların etkisiyle biraz olsun merhamet duymayı öğreniyor. İnsanları incelemeye değil de anlamaya başlıyor bir parça. İnsanlığa yolculuk bir nevi. Biz de bu sırada bir sürü psikolojik gerçek öğreniyoruz (kimi zaman bunları gerçek hayatta da uyguluyoruz:D) Yazar araştırmasının iyi yapmış gerçekten. Güzel bir şekilde işleyince de okumamak için bir sebep kalmıyor geriye.¯\_(ツ)_/¯ Daha ilk bölümden sizi içine çekeceğine eminim. Okuduğunuza pişman olmayacağınız bir başka seri kısaca.

Buraya kadar okuduğunuz için benden bir kucak dolusu teşekkür aldınız^^ Şimdi gidip webtoonu okur ve bir de üstüne yorum yaparsanız iki kucak dolusu teşekkür armağan ederim sizlere>.< Bir sonraki yazımda görüşmek üzere~

error: Alert: Bu site korumalı!