Hero 108 (Tanıtım)

Bugün sana zamanında çok severek izlediğim ama ülkemizde ikinci sezonu yayımlanmayan Hero 108‘i tanıtacağım.

Genel

Hero 108 serisi Türkiye dahil bir çok ülkede yayımlanmış bir Amerikan, Birleşik Krallık ve Tayvan yapımı çizgi filmdir. Bu çizgi filmin sadece ilk serisi Cartoon Network ve TNT‘de yayımlanmış ama buna rağmen, ilk serinin bile tüm bölümlerini yayımlayamamıştır. Fakat vikipedi sitesine göre yayımlandığı söyleniyor ama bir kere bile o sezonun bölümlerine denk gelmediğim için, pek inanasım gelmedi.

Serinin 2 amacı var. 1. amacı, hayvanlar ve insanlar bir arada yaşamasını sağlamak ama bunu istemeyen birisi var, Oyunbozan. Ona sadık zebraları, diğer hayvanların beyinlerini sulandırmalarını sağlar ve o hayvanların, insanlardan intikam almasına sebep olur. Beyni sulanmış hayvsanları tekrar eski hallerine getirmek, Koca Yeşil’in görevidir ve görevlerini yerlerine getirebilmesi için, o alana gider ve tüm ekip o olayı çözerek, insanların ve o hayvanlarla dost olmasıdır. 2. amacıysa, turnuva düzenleyenlerin arasında çekişmelere şahit olunuyor. Turnuvaları düzenleyenler genellikle Koca Yeşil ve Oyunbozan arasında oluyor ve Oyunbozan başta hile yaparak, birinci olduğunu sanarken, birinci bölük her zaman bir şekilde onları yenmeyi başarır.

Ana Karakterleri

Serinin her zaman başı belada olan veya başka değişle sürekli başa bela açan karakteri Komutan Maymun Trully‘dir, bu kişi hem insanlarla ve hayvanlarla konuşabilme yeteneğine sahiptir. Öyle çocuksu düşünmeyin, bir hayvan kendi sesiyle konuşur ve Trully kendisi çevirip, ekibe veya insanlara söyleyebilir ama bir hayvana dostluk ilişkisi için altın teklifi eder ve bu teklifi her zaman reddedilir. Bay Şef serinin uçan adamı diyebilirim, bu karakterin aslında hem kolları ve hemde ayakları var ama bu bedenini kontrol edemediği için, mühürlenmiştir. Bu yüzden bay şef sürekli saçındaki pervanesiyle uçabilmektedir. Aynı zamanda kafasındaki pervanelerini bir silah olarak kullanabilme yeteneğine sahiptir.

Güçlü Ray ekibin muz beyinlisi ve sürekli ekip arkadaşları tarafından bu konuda dalga geçilir. Fakat bu karakterin gücünü kimse hafife alamaz, serideki en güçlü karakterlerden birisi ama en büyük zayıf noktası muzdur. Kendisi muzu sevmez ama bu muzu yerse, gözlerinden elektirik atarak, rakiplerini şoklaması mümkündür. Lin Chung ekibin sanatçı ruhlu küçük çocuğu diyebilirim. Kendisi resmen sanat delisi ama bu konuda kendisini sürekli geliştirmesiyle ün kazanıyor ve oldukça zekidir. Çoğu zaman ekibi kendisi kurtarmış ve kalemiyle düşmanları vurmuştur. Ayrıca çitalarla iyi dost birisidir diyebilirim Lin‘e. Bu kişi bir çok hayvanla birleşebilme yeteneği ekipteki diğer üyelerden oldukça fark yaratır ama şu çizime bağlanmasaydı, kesinlikle daha iyi olurdu.

Mistik Sonia ekibin, tek kadın üyesi ve aynı zamanda dilini sadece konuşmak için kullanmıyor. Ekibe dili ile yardımcı oluyor ve bunu yaparken, dilini pervane şeklinde dönderebiliyor ve bu sayede rüzgar çıkıyor. Bu rüzgar sayesinde düşmanları geriye itebilmesidir. Aynı zamanda Mistik Sonia‘nın kafasındaki Yaksha‘nında boş olmadığını söylemem mümkün. Bu Yaksha oldukça çok amaçlı kullanılabilmesi mümkündür. Hayalet Surat bu kişi bir tavşandır, ekipte konuşamayan tek kişidir ama gücü diğerlerine göre pasif kalsa bile, havuçlarını silah olarak kullanması mümkündür diyebilirim ve bu kişiyle birlikte Koca Yeşil sona ermemiş ama bunlar en öne çıkan kişilerdir.

Sıra geldi kötülere, Efendi Oyunbozan bu kişi oldukça kötü niyetli diyebilirim. Ayrıca, bu kişi aynı Komutan Maymun Trully gibi hem hayvanlarla ve hemde insanlarla konuşabiliyor. İki fark var, birincisi bu yeteneğini kötüye kullanması ve diğeriyse altınlarla ilgilenmemesidir. Bu kişinin yeteneği yok ama gerekte yok, kendisi ağır bir hilebazdır. Zebra Kardeşler bu serinin ana düşmanlarından birisi, öyle boş gözüktüklerine bakmayın. Dolunay günlerinde tam bir baş ağrısı yapabilecek bir düşman olabilmekte ve Koca Yeşil bu düşmanın gücünü birkaç kez tatmıştır.

Grafikler

İlk sezonun grafikleri oldukça iyi grafikleri var ve bunu ele alırken zamanına göre eleştiriyorum. Zaten 2010’dan sonraki birçok seri HD olmaya başlamıştı ve bu seride onlardan bir tanesidir. Her karakterin, yerlerin ve animasyonların çizimi oldukça hoş bir detayla tasarlanmış ve izleyicilerinden de oldukça büyük bir beğeni almayı başarmıştır.

İkinci sezonun grafikleri şah eser diyebilirim, zaten öne çıkan görsel serinin ikinci sezonundan alındı. O sezonun çizim ve animasyon olarak kalitesi artmış ve yerlerin çoğalmasına sebep olmuş. Bu sayede yeni düşmanlar ve yeni dostlar ortaya çıkmıştır.

Toparlarken

Seriyi İngilizce olarak bulunabilirliği sorun değil ama seriyi Türkçe olarak bulabilmek cidden çok zor, sadece ilk sezonu var ve onunda bulunduğu bölüm sayısı tartışılır. Eğer birisi çevirirse, bir çok anime/çizgi film izleme sitesine yüklerse, inanın çok fazla sevinirim. Serinin ses ve müzik ortamına hiç değinmemişim, sesleri ve müzikleri oldukça hoş diyebilirim. Müziklerini daha sonra yeniden dinlemek isteyebileceğine inanıyorum ve ayrıca serinin sesleriyse gayet zamanına göre hiç sırıtmamaktadır.

Serinin ülkemde fazla öne çıkmaması biraz canımı sıkıyor, zamanında bile çok fazla izleyeni olmamıştı ve şuan bile aynı sorundan muzdariptir. Ben inanıyorum, Cartoon Network dışındaki bir şirket alır ve adam akıllı bir reboot yaparak, insanlara sunacaklar. Yeterki Cartoon Network satın alıp, yeniden yapmaya kalkmasın. Yoksa seri çok çocuksuya döner.

Son

Bugünlük benden bu kadar.

error: Alert: Bu site korumalı!