Biri Villainess Mi Dedi?

Selamlarrr… İlk incelememle karşınızdayım umarım beklediğiniz gibi olur? İnceleme denir mi onu da bilmem. Sadece okumuş olanların “Harbiden ya…” demesi, okumamış olanlara da öneri olması umuduyla yazıyorum.

Öncelikle hepimizin içine düştüğü isekai çöplüğüne bir göz gezdirelim istiyorum. Herkesin saf kızlardan sıkılmış olması, ilk zamanlar prenses olarak reenkarne olanlar baş karakterlerin yerini ‘villain’lere bırakmasına sebep oldu. “Aa, ne kadar farklı, ana karakter düşman oldu!” dedik en başta hepimiz. Ama bir noktaya dikkatinizi çekmek isterim. Ne değişti?

Neyden sıkılmıştık biz? Prens tarafından korunan prensesten. Mazlum rollerinden. Tek başına hiçbir şey beceremeyen iyilik meleği kızlardan. Sanki başka kimse yokmuş veya çok gerçekçiymiş gibi bütün erkeklerin ana karaktere aşık olmasından. Daha da önemlisi, ana karakterin bu kadar erkek içinde gidip yine aynı adama aşık olmasından. Siz söyleyin şimdi ne değişti? Ana karakter villain olarak doğunca ne oldu? Her zaman nefret ettiğimiz o yan rollerin aslında o kadar da kötü(!) olmadığını fark ettik. Meğer çok yanlış anlaşılmış ve her şey için bir sebebi varmış falan filan. Hikaye ilerleyip asıl kötünün diğer kız olduğu da ortaya çıkınca içimize su serpiliyor. Aslında kötü olmadığını öğrendiğimiz villainin yeni tavrı da aynen şu şekil oluyor: Ne kadar yanlış anlaşıldığımı herkese gösterem, intikam alam, dük/prensle evlenem, eski ana karakterin haremini çalıp onu rezil edem, herkese yüz verip yine eski ana karakterin sevdiceğine koşam, arada başıma kötü şeyler gelsin ama dük gelsin beni kurtarsın, en son asıl kötünün diğer kız olduğunu kanıtlayıp mutlu mesut sarayıma kurulam…

Allah’ın işine bakın ki meğerse farklı sandığımız villain eski ana karakterin yerine geçmekten başka bir şey yapmıyormuş? İşte kritik noktaya geldik, neden Beware? Okumamış olanlar için konusu yazalım önce.

Elbette ki okuduğu novelin içine düşüyor karakterimiz. Novelde bir zamanlar köylü olan Yuri, büyü gücü sayesinde bir soylu tarafından evlat ediniliyor. Bir de onu seven dört kişi var: veliaht prens, keskin nişancı, kurt adam ve bir milyoner. Bizim ana karakterimiz ise veliaht prensin nişanlısı ve keskin nişancının ablası olan Melissa. Melissa reenkarne olmadan önce Veliaht Prens’i sevse de artık onun nasıl bir salak olduğunu anladığı için nişanı bozup kendi yoluna gitmek istiyor. Sonrasının da siz okuyun şimdi spoiler falan olmasın.?

 

 

Çizimleri zaten çok güzel, onu geçtim. Farklı olan ne mesela? Kendi özgü mizah anlayışı es geçmemek lazım. Karakterlerin doğal tepkileri ve ifade biçimleri sizi eğlendirecektir şüphesiz. Ama biz biraz daha konu odaklı gidelim. En önemlisi kız gidip yine prense aşık olmuyor. Sadece prens de değil harem kadrosundaki kimsenin peşinden koşmuyor. Hepsinden nefret ediyor desek yeridir hatta. Bu kız villain ama ben aslında iyi biriyim diye kimseye kendini kanıtlama derdi yok. Aile ilişkilerini bile düzeltme zahmetine girmiyor. Tabiri caizse “kendisi için” yaşıyor. Beni bi’ salın kendi kedime yaşayıp gideceğim ben diyor. ‘Anlaşmalı olarak evlendiği Dük’ten ekmek beklemek yerine krallar gibi kılıç sallamayı öğreniyor. Kimseye yağ çekmiyor, olmadığını biri gibi davranmıyor, gerçek karakterini ortaya koyuyor. Normalde eski ana karakter hepimizin nefret ettiği yeni karakter olur. Ama eminim sevdiğiniz/seveceğiniz ilk ve tek (eski)ana karakter Yuri olacaktır. Çünkü o da bir o kadar doğal ve samimi.

Erkek ana karaktere “Seni koruyacağım.” diyenini gördünüz mü hiç? Muhtemelen hayır. Bizimki diyor ama. Üstelik dediğinin hakkını veriyor da. Demem o ki gerçekten kendi ayakları üstünde durup boş beleş dramlara girmeyen tek karakter Melissa’dır. Ana karakteri güçlü olan başka hikayeler de var elbet. Ama dikkatli bakarsanız yukarıda saymış olduğum klişelerden en az birine sahip olduğunu da görürsünüz bu hikayelerin. E bu kadar gömdüm hepsini, ben okumuyor muyum? Okuyorum tabi ki ama eksik yanlarını bilerek okuyorum. Beware of the Villaines mükemmel mi peki? Böyle bir şeyin mümkün olduğunu düşünmüyorum zaten ama eksik yanları nispeten daha az olan bu seriyi kaçırmamanızı öneririm:)

Yukarıda yazdığım her şey kendi fikrimdir. Katılmıyor olabilirsiniz. İlk yazım olduğu için hatalarımı mazur görün ve kendi fikirlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler^^

error: Alert: Bu site korumalı!